Azerbaycan Seyahat Notları

Kafkasya seyahatimin ikinci ülkesi olan Azerbaycan’a gelmeden önce Gürcistan’a uğramıştım. İlgili yazıyı buradan okumak olay sırasını yakalamak adına daha faydalı olacaktır. 🙂

Gürcistan çıkışında, Azerbaycan Vizem olup olmadığını sordular. Aldığım bilgisayar çıktısını gösterdim ve işlemler 5 dakikada halloldu. Ülkelerden çıkmak genelde giriş işlemlerine göre daha kolay. Azerbaycan’a girişte bir asker vardı. Türk olduğumu öğrenince ilk demir kapıdan hızla geçmeme müsaade etti ve pasaport işlemleri için sıraya girdim. Aslında sıra falan yok, herkes bütün sıralara kaynak yapıyor. Gürcistan’a girerken bile güzelce sıraya geçiriyorlar herkesi, bu konuda Azerbaycan’a ilk notum düşük. Neyse, bir şekilde kendi giriş işlemimi yaptırdım; sıra geldi motora. Nereden sigorta yaptıracağımı anlamam vakit aldı. Sigorta parası yatırmayı denedim, önce işlemlerin yapılacağını söylediler. İşlemleri yaptırdım, para istenmediğini öğrendim motor için. Tam işler bitti dedim, motorun plakası kamerada görünmüyor, ilk demir kapıya git dediler. Gidelim bakalım… Aynı asker orada. Nerede bu kamera? Arkamda kalmış. Geri geri gitmemi istedi, mümkün değil! Yardım edebileceğini söyledi ve rampaya doğru beni gidonun sağından -istemesem de- itti ve biz sola düştük. Ne kadar sinirlendiğimi anlatamam! O hırsla motoru ilk ve son defa tek başıma yerden kaldırdım ve biraz belimi ağrıttım. Tekrar gümrük işlemlerini yaptırmaya gittim. Her şey tamam dediler. Çıkış için olan demir kapıya sürdüm. Bu sefer de sistem kırmızı ışık yaktı. Tekrar aynı pasaport sırasına döndüm. Nerede ne yapılması gerektiğini düzgünce anlatan insan yok ama en azından tabela veya broşür olabilirdi… Bir memur, üstünkörü çantaları kontrol etti ve son kez çıkış kapısına gittim. Bu sefer yeşil ışık yandı barkoduma (verdikleri kağıtta bir barkod oluyor) ve Azerbaycan’a giriş yapabildim.

Şükür!

Biraz ilerleyip benzin fiyatlarını sormak için bir istasyonda durdum. Henüz depomda benzin vardı. Birkaç kişiyle sohbet edip Gence’ye doğru yol aldım. Trafikte ilk dikkatimi çeken şey insanların hız limitlerine uyması oldu. Radarlar pek acımıyormuş!

20190728144757_IMG_1687
Uzun süren işlemler ve sıcak hava yüzünden Azerbaycan’da ilk fotoğrafım 100 km sürdükten sonra…

Gence’ye kadar neredeyse durmadan geldim ve önceden belirlediğim hostele yerleştim. Hostel, garajıyla ve konumuyla tavsiye edebileceğim bir yer lakin resepsiyondaki tuhaf çocuk için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

20190728161746_IMG_1688

İlk ihtiyacım olan para mevzu için sokaklara attım kendimi. Döviz bürosunu bulmadan önce bir market buldum ve Rusya’dan hatırladığım bir lezzeti görünce kredi kartımı kullanarak hemen biraz alışveriş yaptım.

20190728171333_IMG_1689
Bunu, Rusya’ya gidenler bilir…

Sonrasında cebimdeki Gürcü Larilerini bozdurdum ve bir dönercide bir şeyler yedim. Hostele döndüm ve ödeme yaptım. Babamla sohbet ederken de öğrendim ki bir arkadaşı Gence’liymiş ve Gence’deymiş. Onlarla iletişime geçtim, gelip beni hostelden aldılar ve yemek yemeye gittik. Henüz acıkmamıştım ama yemek bulunca çok sorgulamam, yerim 🙂

20190728194318_IMG_1690

Yemeğin ardından Haydar Aliyev Parkı’na gidip çay içtik, sohbet ettik. Arabayla küçük bir şehir turunun ardından beni tekrar hostele bıraktılar.

20190728215012_IMG_1691

Hosteldeki tuhaf çocuk, mutfağa girdiğimde oradaki gezgin bir kızı göstererek “abi bu kız Japon” dedi. Sana da merhaba kardeşim 🙂 Japon kıza da Japonca “sen Japon musun?” dedim ve kızı şoka soktum. Japonlar pek severler şaşırdıklarında aşırı tepkiler vermeyi. Düşünsenize Azerbaycan’da bir hostelde konaklamakta olan bir Japonsunuz ve mutfağa giren Japon olmadığı belli bir adam sizinle Japonca konuşuyor 🙂 Benzeri bir durumu başka bir ülkede ben de yaşadığımda çok şaşırmıştım. Bkz. Güzel Manzara hikâyesi…

20190729112726_IMG_1692
Kurma Hostel, Gence.

Gence’deyken Bakü’de yaşayan Şafak beni evine davet etti. Ancak bir gün sonra geliyordu Azerbaycan’a. Ben de bir akşam hostelde kalmak istedim. Evin anahtarları benim için bakkala bırakılmış olmasına rağmen… Bir şeyler olacağını hissediyordum.. Çok sıcak bir havada yola çıktım. Önce, Nizami Gencevi’nin anıt mezarını ziyaret ettim.

20190729114700_IMG_1693

Sonra kısa molalar vere vere Bakü’ye doğru sürmeye devam ettim. İş çıkışından önce şehre geldiğimden trafik falan yoktu. Sakince sürerek hostelimi buldum. Motoru garaja koyduk ve hostelin ortak alanında bir anda kendimi oldukça beynelmilel bir ortamın içinde buldum. Hintli, Pakistanlı, Fransız, Rus, Türk… Ne istersen var. Biri çay hazırlamış, herkese ikram ediyor, öteki aldığı kavunu doğramış, masaya koyuyor.. Hostelde muhabbet coşmuş giderken hostel çalışanlarından biri “abi bi motorcu daha geldi” dedi. Eyvallah, bakalım kimmiş. Bu motorcu arkadaş kısa süre sonra yanımıza geldi. Ben de bi baktım üstündekilere ve laf attım. “O motosiklet pantolonu Türk malı” 😎 “Aa evet, Türkiye’den aldım” dedi. Nereden aldığını falan sordum. Biraz laf kalabalığının ardından “Van” dedi. Hmm ilginç, Van’da nerde satılıyor ki diye merak ediyordum ki o lafını tamamladı “Van’da bir polis…”. Sus sus, dedim. Bizim Ramazan mı yoksa? Adam şok oldu. Nereden tanıyorsun? E yakın arkadaşım Ramazan 😁😁 Kendisini Van’da ağırlamış. Hatta paylaştıkları fotoğraf da gözümün önüme gelmeye başladı. Hemen Ramazan’ı görüntülü aradım ama kamerayı Fabio’ya çevirdim. Ramazan şok! Fabio şok! Ben kıs kıs gülüyorum 😁😁 Şimdi bazıları bu duruma, yani Bakü’de yüzlerce konaklayacak yer varken habersizce ortak arkadaşı olan 2 kişinin aynı yerde karşılaşmasına “tesadüf” diyebilir. Ben tesadüflere inanmıyorum 🙂 Zaten hissettiğim bir şey başıma geldi. Alıştım bu gibi durumlara ama yine de çok hoş 🙂 Gece yarılarına kadar muhabbetin dibine vurduk… O değil de ne güldük be 🙂

20190730094301_IMG_1694
İtalyan Fabio

Ertesi sabah Şafak’ın evine geçtim ve 1 hafta boyunca orada kaldım. Çok ilginçtir Şafak da daha önceden tanıdığım Özhan Ünverdi ile aynı zamanda İngiltere’de okumuş ve tanışıyorlarmış 🙂 Orada kaldığım süre boyunca hafıza kartlarımı yedekledim, film izledim, enerji depoladım. Her gün, şehirde bir yerleri gezdim. Buradan sonrası biraz fotoğraflarla devam edecek. 

20190730143500_IMG_1695
1 akşam kaldığım hostelin sokağı. Bakü’de binaların dış cepheleri böyle güzel görünse de tamamen aldatmaca. İçeri girdiğinizde ne kadar eski olduklarını görüyorsunuz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

20190731133700_IMG_1708
Birden çok uğradığımız Hard Rock Cafe!
20190731131721_IMG_1703
Ense tıraşı için uğradığım berber.
20190731143447_IMG_1716
İçerişehir’de uğramak istediğim ancak içeri kabul edilmediğim Minyatür Kitap Müzesi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir günümü sadece Haydar Aliyev Kültür Merkezini gezmek için ayırdım. Giriş ücretinin hakkını vermesi gerekiyordu. Müzede sabit ve değişken eserler sergilenmekte. İlgilenenler için klasik otomobil sergisi de var. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Başka bir gün de modern sanat müzesini ve bayrak alanını ziyaret ettim. Müze, ücretine göre gayet iyiydi. Ancak bayrak alanında bayrak yoktu. Çok ilginç…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Pazartesi sabahı, beni kabul edip etmeyeceklerini bilmeyerek İran’a doğru yola çıktım. Yolda o kadar rüzgar vardı ki motoru şeritte tutmak imkansızdı. Hatta bazı anlarda yol kenarlarındaki kum, rüzgarla birlikte yola uçuşmaya başladı ve bir kum fırtınasının içinde (Moğolistan’dan sonra ilk kez) motosiklet sürmeye çalıştım. Bu sefer akan trafikteydim ve bir kaza yapmayı hiç istemiyordum. Neyse ki herkes yavaşlamıştı da başımıza bir şey gelmedi. Sınıra vardığımda yine her zamanki gibi Azerbaycan’dan çıkmak pek uzun sürmedi. Lakin İran için aynı şeyi söyleyemeyeceğim…

20190805093554_IMG_1750
Teşekkürler Şafak Öncü!

3 Comments

 1. Azerbaycanda gümrükte yaşadığın bazı zorluklardan dolayı çok üzüldüm.
  Ama artık şuan çokta zor olacağını düşünmüyorum.

  eğer bir gün yine Azerbaycana yolun düşerse misafir ede bilirim. Gerci Azerbaycan da bu konuda zorluk cekeceğini düşünmüyorum.
  Bende Türkiyedeyim ama Azerbaycanın cok illerinde sana kapı açtıra bilirim.
  doğası güzel olan yerlere gitmemişsin anlaşılan. bi gün gitmeyi düşünürsen. her türlü konaklamada yardımcı ola bilirim.
  İnstagram: _.fuad._
  Tekerine taş değmesin. Hayırlı yolculuklar

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s