Peru Seyahat Notları: Bölüm2

Kuzeyden güneye doğru sürmeye başladığımda biliyordum ki Peru’dan yine geçecektim. Uzunluğu 3.000 km civarı olan ülkeyi en kısa sürede geçmek istiyordum, çünkü çoğunu daha önce görmüştüm. Sahil yolunu takip ederek, mümkün olan en kısa sürede Şili’ye ulaşmak oradan da Ushuaia yoluna devam etmek istiyordum. Kuzeye çıkarken kullandığım sınır kapısından farklı bir kapı kullanmış, dağlardan Peru’ya girmiştim. Bu sefer sigorta yaptırmadan işlemleri tamamlamadılar. Ben de mecburen oradaki fiyat neyse ondan (33 dolar) trafik sigortası yaptırdım ve en yakın şehir olan Piura’ya gittim. 

DSC02228

Hava çok sıcaktı ve Piura sebepsiz yere çok pahalıydı. En azından konaklama açısından. Hiçbir hostelde ucuz konaklama bulamadığımdan şehrin girişinde gördüğüm bir otele geri gittim ve uygun bir fiyata kaldım. Etraf her zamanki gibi çöl ve çöp, trafik ise şehir içinde ve dışında karmakarışık. Piura’da zorla da olsa kendime bir telefon hattı satın aldım.

Piura’dan sonraki hedefim daha önce yanlarında kaldığım arkadaşların yaşadığı şehir olan Trujillo idi. Bomboş yollarda sürüp Trujillo’ya ulaşmaya çalışırken yol üzerinde Chiclayo isimli bir kentten geçtim. Daha öncesinde burada konaklamıştım ve bu sefer tekrar kalmak için bir sebebim yoktu. Burada önemli bir detay, Piura ve Chiclayo arasında 200~km boyunca benzinlik olmaması. Deponuzu kontrol etmenizi öneririm! Chiclayo-Trujillo arasında ise rüzgar şiddetini biraz artırıyor. Birkaç tane de olsa viraj var, yollar kum dolu, dikkatli sürmekte fayda var. Trujillo’ya varınca arkadaşların dükkanını buldum. Motorda yapmak istediğim değişiklikleri söyledim. Malzeme satın almamda yardımcı oldular ve 2 akşam orada kaldım.

DSC02257

Artık hedef Lima’ya varmak veya yaklaşmak. Yolun ne kadar boş ve sıkıcı olduğunu biliyorum. Toplamda 500 km motosiklet sürerek Lima’nın girişinde bir benzinliğin pansiyonunda kaldım. Burada tavuk suyuna çorbamdan tavuk ayağı çıktı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sabah erkenden yola çıkıp Lima trafiğini atlatmak istedim. Ancak yeterince erken çıkmamışım. Saat 7’de yoğun bir trafik vardı. Lima çevresindeki Panamericana otoyolunu (60 km) 3 saatte geçebildim. Sonrasında hızımı artırıp Huacachina ve Nazca yoluna devam ettim. Huacachina’ya varmadan 120 km kadar önce Pasifik Okyanusu’nu ilk gördüğüm noktada, bu sefer son kez görüyorum diye yine fotoğraf çektim. Bu sefer Güzel Manzara hikayemdeki gibi bir an yaşamadım. Durmadan devam ettim ve akşam üzeri Nazca’ya vardım. Tabi ki de Roy’un hostelinde kaldım. Roy tatile gitmişti ama annesi de onun kadar sevecen bir insanmış. Ayrıca hostelde çalışmaya başlamış olan bir Danimarkalı’nın Trabzonspor’u biliyor olması da hoş bir detaydı.

DSC02277
Roy’un hosteli.

Nazca’dan sonra daha önce sürmediğim yollardan devam ederek, sahilden Şili’ye doğru devam ettim. Hava sıcaklığı tutarlı değildi. Bazen çok ısınıyor, bazen sis ile birlikte çok soğuyordu.

DSC02278

Yol üzerinde olan bir şehri sırf rakım artışından dolayı es geçerek güneye sürmeye devam ettim. İyi ki de öyle yapmışım. Yollar bir noktadan sonra bolca virajlı olmaya başladı.

DSC02289

Ben de çok güzel bir noktada durup, kendime kahve yaptım ve uzunca bir mola verdim. Pasifik Okyanusu’ndan fazla ayrı kalamadım. Ayaklarımı uzatıp, müzik eşliğinde kahve içtim.

DSC02290

Mola çok uzayınca bir şehre varmam vakit aldı. Yine de bir kasabaya vardım. Camana isimli kasabada bir sürü hostel vardı. Ben de garajı olan bir tanesinde kaldım. Pirinç tarlaları nedeniyle sivrisinek sayısının ne kadar fazla olduğunu tahmin edemezsiniz! Camana’dan sonra hedefim sınır kasabası olan Tacna idi. Oraya varmadan evvel bir köy bulup konaklamaya çalışsam da istediğim şartlarda değildi. Benzinim de bitince kaçak benzin satın almak durumunda kalsam da Tacna’ya vardım.

DSC02336

Tacna, Peru’da konakladığım son şehirdi. Her ne kadar hızla geçmek istesem de Peru’yu aşmam 1 haftamı almıştı. Sabah kalkıp Şili’ye doğru gitmeden önce depoyu görece daha ucuz olan benzinden doldurayım dedim ama benzinliklerde yakıt kalmamıştı. Birkaç istasyonda arandıktan sonra depoyu doldurdum, kahvaltılık bir şeyler satın aldım, kalan paralarımla yolluk alışveriş de yaptım ve Şili sınıra geldim. Peru çıkış işlemleri çok kısa sürdü. Ancak Şili’ye giriş hiç de kolay olmadı. Neler olduğunu Şili seyahat notlarımda yazacağım. Elveda Peru. Bu ülkede ilk girdiğimde 2 hafta kadar kalmıştım. Onun yazısı daha uzun olmuştu haliyle. Peru Seyahat Notları: Bölüm1 ‘e göz atabilirsiniz. Machu Picchu ve başka maceralar o yazıda. 

 

2 Comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s