Kamp Ekipmanım

Öyle bir konu ki bu kamp olayı, kesenin ağzını açtıkça açabiliyorsunuz. Motosikletle seyahat ettiğim için olabildiğince hafif olanlarını satın almaya çalıştım. Aynı zamanda uzun ömürlü olmaları da gerekiyordu. Kullandığım ekipmanı tek tek sıralayayım. Kimi benimle Japonya seyahatimde de vardı, kimisi Güney Amerika için katılmıştı ekibe. Güney Amerika’da konaklama uygun olduğundan, kamp alanları da paralı olduğundan ve doğada tek başıma kamp yaparken çok sıkıldığımdan kamp yaptığım gece sayısı az. Ancak, kamp yapmak zorunda kaldığım gece sayısı da sıfır değil.

Çadır

cadir

Alps Mountaineering Lynx 1 modelini kullandım. Tek kişilik bir çadır. Diğer tek kişilik çadırlara göre fiyatı düşük. Ülkemizde yok. Kazıkları yere saplamasanız da ayakta duruyor. 2kg’dan daha hafif olması da önemli bir etkendi. Genel olarak memnundum ama sanırım daha büyük bir çadırda daha mutluydum. Altına sermek için de çuvaldan örtü yapmıştım gitmeden. Çadırımı delmek istemem 🙂 

Not: Çadırı kaybetmedim, ülkeye beraber döndük.

Uyku Tulumu

zoom_b16142b3094c423fb0f998bfa5ac1bdd

Bunun ne ucuzunu ne de hafifini bulabildim. Ya pahalılar, ya da hafif değiller. Geçen yılki ile yola devam ettim. Hava 5 dereceye kadar düşünce üşüyorum. Rakım 2500’ün üzerindeyse kamp yapmadım o sebeple. Zaten, dediğim gibi konaklama genel olarak ucuzdu. Ürünün markasını üzerinde görebiliyorsunuz: Decathlon.

Mat

mat

Geçen yılki delinince, hem daha hafifini hem de daha kalitesini alayım da uzun yıllar kullanırım diye düşünerek, ayrıca birçok tanıdığım kullanıcısının da onayını alarak Thermarest NeoAir Xlite modelini kullandım. Konfor ve yalıtım gerçekten mükemmel. Ancak üzerinde sağa sola döndüğünüzde çok ses yapıyor ve de matı şişirmek için ciddi nefes gücü gerekiyor.

Kamp Ocağı

msr

Küçük ve hafif. Benim bozamayacağım kadar kaliteli. Bunun ve matın bir ara Türkiye’de fiyatları çok uygundu. Hemen yakalamıştım. Kaç yıl dayanacaklar göreceğiz. Bu kamp ocağının bir önceki modelini 15 yıl kullanan bir tanıdığım var 🙂 Hem benzinle, hem de mazotla çalışan ocağın modeli MSR Whisperlite International. 

Ek olarak, SIGG marka 0,5L termosum, termos bardağım, küçücük bir tencerem, tabağım, kaşık-çatalım, bulaşık süngerim, deterjanım da mevcuttu. 

Seyahat boyunca hiç kullanmadığım şey ise kamp listemden çıktı: Hamak! Kamp yaptığım yerlerde hamak kuracak kadar keyif aramadım veya uzun kalmadım. Kaldığım hostellerde ise her zaman bir sürü hamak oluyordu. 

Bir de Serkan Söğüt ile Japonya’da satın aldığımız kamp sandalyem var. Logos marka sandalyem çok ufak olduğu için ilk görüşte herkes dalga geçiyor. Oturup denediklerinde ise nereden aldığımı soruyorlar. 

Reklam

7 Comments

 1. Selam, MSR Whisperlite benzin/mazot ile kullanırken tencerede tavada is yapıyor mu?

  Beğen

  1. Selamlar, ben küçük tencere ile kullandım. Ama yaktığı ateş orta boy tencerede bile yemek pişirir diye düşünüyorum. Dengede tutmak kaydıyla.

   Beğen

   1. Sorum yanlış anlaşıldı 🙂 is yapıyor mu derken “iş” kast etmemiştim. is (kara leke , yanma izi) 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s