1 Aylık Harcamalarım

Yolculuğumda 1 ay geride kaldı. Bu 30 günün özetini bu yazıda paylaştım. Oturdum harcadığım parayı da hesapladım. Elimden geldiğince detaylı yazdım, daha sonra daha da detaylı hale getireceğim.

İlk 10 gün motosiklet satın almakla uğraştığım için 20 gündür yollardayım aslında. Sürmediğim gün sayısı da geçen seneye göre baya fazla. Sonucunda sadece 3200km yol yapabildim. Uruguay’da başlayıp, Arjantin ve Paraguay’ı geçip Bolivya’ya vardım. Şimdilik Bolivya’dayım ama Kolombiya’ya doğru çıkmaya devam edeceğim. İşte yaptığım harcamalar:

Konaklama: İlk gün İstanbul’da kaldım, 2 defa kamp yapabildim, 6 akşam birilerine misafir oldum. Kalan 21 akşam hostellerde (pansiyon) konakladım. En pahalısı 15 dolar en ucuzu 4 dolardı. 21 akşam konaklama için ödediğim miktar 755TL.

Yemek: Çok az kendim yemek hazırladım. Ama en ucu yemekleri itinayla arayıp buldum. Kaldığım hostellerde kahvaltıda yiyemediğim meyveleri özellikle sonraya sakladım. En pahalı yer Uruguay en ucuzu ise Bolivya şimdilik. Bir ayda yeme içmeye toplamda 525TL harcamışım.

Benzin: Toplamda 3200 km yol yaptım. Bunun için 150l benzin yakmış motor. Biraz fazla yakıyor kereta. Ancak benzine toplam ödediğim fiyat ise 451TL. Kilometrese kaç kuruş yakıyor bilemedim. Ama en pahalı benzin Uruguay’da idi: 4,20TL. En ucuzu ise -illegal satın alabilirseniz- 1,60TL gibi bir rakamla Bolivya’da.

Diğer: Arjantin-Uruguay gemi bileti, kullandığım otobüs biletleri, para bozdururken ödemek zorunda kaldığım komisyonlar, internet kullanımı için aldığım telefon hatları, hediyelik eşya alışverişlerim, dişli, zincir, yeni lastik ve diğer bilimum motor malzemeleri ile işçilik ücretlerine toplamda 958TL ödemişim. Bu rakam ilerleyen aylar için daha düşük olacaktır bence.

Konaklama + Yemek + Benzin ve Diğer Harcamalar = 2689 TL.

Bunlara ek olarak :

Motosikletimi 1100dolara satın aldım. 115 dolara 5 ülkede geçen uluslararası sigortayı yaptırdım ve notere 50 dolar hizmet bedeli ödedim. Yani motor bana satın alırken 1265 Dolara mal oldu. Türkiye’den motosiklet taşıma bedelinin tek yön için ortalama 2000 Dolar olduğunu düşünürsek bence bu daha doğru bir tercihti.

Harcamalar herkes için farklı olacaktır. Ancak benim standartlarımda bunlar normal rakamlar. İlerleyen aylarda yukarı-aşağı oynama olacaktır. Dilerim fikir verici olmuştur.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s