Sürme be kardeşim!

Bu yaz henüz bir yerlere gitmediğim için daha önce hiç duymadığım kadar motosiklet kazası haberi duydum. Trafik kazası olmayacak diye bir şey yok tabi ki, ancak bunu bildiği halde önlemini almayan tek canlı türü insan oluyor malesef.

Motosikletimi aldığım ilk günden beri ekipmanımı eksik etmemeye çalışırım. O zamanlar nasıl bu şekilde bilinçli olduğumu hatırlamıyorum. Belki de 24 yaşında motosiklet kullanmaya başlayınca insan, orasını burasını kırmayı pek istemiyor. Bunun yolu da motosiklet ekipmanını tam kullanmaktan, küçük hacimli bir motorla başlamaktan ve de eğitim almaktan geçiyor. Bunlar, olmazsa olmazlarım. Bu demek değil ki artık kaza yapmayacağız, düşsek de yaralanmayacağız… Ancak, riskleri en aza indirip uzun yıllar motosiklet sürmek varken neden başka bir yol izleyelim ki?

Eğer ekipman kullanmayacaksan, kafana lese2 kask takacaksan, motora otuz bin verdim bin lira da kaska veremem diyorsan, dizlikle çok çirkin oluyor motosiklet pantolonu ise çok pahalı diyorsan, montu elli liraya alma derdindeysen, eldivensiz daha güzel kullanılıyor diyorsan, kısacık mesafede bir şey olmaz diyorsan, hepsini anladım da motosiklet botu çok gereksiz yahu diye düşünüyorsan, ne gerek var eğitime mahallede arkadaşlar öğretir diyorsan, aklın fikrin hemen 600cc üzerine çıkıp 200km/s’i geçmekteyse, bizim arkadaşlar 600cc ile başladı yıllardır onlara bir şey olmadı diyorsan, kask takınca kızlar tanımıyor ki diye üzülüyorsan, ilk iş caddede teker yapmayı öğrenmeyi istiyorsan sen motor sürme be kardeşim! 

Motosiklet kullanıyorsak önünde sonunda bir gün düşeceğiz veya kaza yapacağız. Benim çoğu kazam/düşüşüm hep 50km’nin altındaki hızlarda oldu. Hepsinde de ekipman sayesinde bir tarafımı yaralamaktan kurtuldum. Gerekeni yeniledim, güvendiğimle devam ettim. 5 lira motora verdim, 5 lira da ekipmana veremem demeyip güvenliğimizi ön planda tutalım. Bir tarafımızı kırdıktan sonra yatakta/hastanede geçireceğimiz süre, yapacağımız masraflar, bize kalan travmalar bir motosiklet ekipmanı fiyatından daha pahalı! Kendimizi sevelim, canımıza değer verelim, bizi seven insanlar olduğunu unutmayalım. 

Amerikan filmlerinde gördüğümüz sahnelerin güvenli olduğuna, mahallede dirseğine kaskı takıp tişörtle motora binen sözde ‘abilerin’ yaşam koçluğuna inanıyoruz da onlarca mühendisin oturup tasarladığı kaskı, teknolojiyi, ya da en iyi motosiklet sürücüsü olan yarışçıların dahi ekipmansız yarışmadığını göremiyorsak sürmeyelim şu motosikletleri. 

2 Comments

  1. Paylaşımınız için teşekkürler. Çok haklı bir isyanda bulunup, çok güzel konulara değinmişsiniz. Keşke her motosiklet sürücüsü, motosiklet aksesuarları kullanmanın önemini anlayabilse, güvenli bir sürüş için motosiklet aksesuarları mutlaka kullanılmalı.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s